Jak przygotować sklep na sezon: powrót do szkoły

24.08.2022

Po okresie wakacyjnym dzieci wrócą do szkoły, warto zatem przemyśleć na nowo strategię zaopatrzenia sklepu pod kątem tej grupy konsumentów. Dzieci w drodze do i ze szkoły często zaglądają do sklepu, aby wydać swoje kieszonkowe. Które produkty budzą ich szczególne zainteresowanie? Jak zorganizować sklep, aby dziecko-konsument szybko znalazło swoje ulubione produkty? Jak zapewnić dzieciom łatwy dostęp do interesujących je produktów, tak by zwiększyć sprzedaż, ale i jednocześnie nie narażać się na straty?

Koniec lata to okres kiedy w sklepach zaczyna się nowy sezon – „powrót do szkoły”. Półki sklepowe zapełniają się artykułami szkolnymi i biurowymi, dedykowanymi dla dzieci i młodzieży. Dodatkowe ekspozycje zachęcają do kupna zeszytów, kredek, farb czy piórników. Zmiany asortymentowe nie powinny się jednak ograniczać wyłącznie do tej kategorii. Również popyt na artykuły spożywcze ulega w tym sezonie znaczącym zmianom.

DZIECI I MŁODZIEŻ TO WYMAGAJĄCA GRUPA KLIENTÓW

Dobór asortymentu jest utrudniony, ponieważ o rotacji danego produktu decyduje nie tylko gust potencjalnego konsumenta, ale również opinia o produkcie i zasobność portfela rodzica.

PIECZYWO

W okresie jesiennym wzrasta sprzedaż pieczywa oraz przekąsek słodkich i słonych, które są popularną alternatywą dla tradycyjnych kanapek, zabieranych przez dzieci do szkoły. Warto zadbać o zapewnienie klientom szerszego wyboru tych produktów. Nie należy przy tym zapominać, że od kilku lat stopniowo wzrasta popyt na pieczywo razowe i ciemne, co jest związane z obecnie panującym na rynku trendem zdrowego odżywiania.

Klienci kupują świadomie i chcą swoim pociechom zapewniać pełnowartościowe posiłki. Warto zatem pod tym kątem przeanalizować asortyment w ladzie nabiałowej i mięsno-wędliniarskiej. Klienci będą wybierać sery żółte i topione oraz wędliny kanapkowe, w tym szynki o wyższej zawartości mięsa, chude, bez przerostów tłuszczu lub wędliny drobiowe.

SŁODYCZE

Dzieci z jednej strony nie tolerują nudy w jedzeniu, z drugiej – mają swoje przysmaki, z których niechętnie rezygnują. Jest to grupa ulegająca modom i reklamom, stąd bardzo ważne jest śledzenie trendów i nowości oraz wychodzenie im naprzeciw. Według badań, słodycze to produkty, na które uczniowie najczęściej wydają kieszonkowe od rodziców.

W dalszej kolejności znajdują się jogurty i przekąski typu chipsy, jeszcze dalej – wyroby piekarnicze, wędliny (np. kabanosy) oraz fast foody. Dużą część zakupów dzieci w wieku szkolnym stanowią również napoje – nie należy więc zapominać o mniejszych pojemnościach, które są lekkie i zmieszczą się w plecaku.

Artykuły dedykowane dzieciom warto umieszczać na niższych półkach regału, co zapewni im widoczność i swobodny dostęp kupujących. Nie można przy tym zapominać o strefie kasowej, gdzie produkty impulsowe, w tym słodycze, odnotowują największą sprzedaż. Dolne półki w tej strefie powinny wypełniać przede wszystkim popularne przekąski i napoje w niewielkich pojemnościach.

powrót do aktualności