Skuteczna ekspozycja towaru w Twoim sklepie

26.10.2022

W jaki sposób najlepiej zaprezentować słodkie i słone przekąski na sklepowej półce? Z jakimi kategoriami produktów powinny sąsiadować? W jaki sposób planować ekspozycję napojów na sali sprzedaży? Jakie czynniki wpływają na zwiększenie sprzedaży napojów? Zobacz, co rekomendują eksperci Akademii Umiejętności Eurocash.

W jaki sposób najlepiej zaprezentować słodkie i słone przekąski na sklepowej półce?

Sposób wyeksponowania produktów wpływa na poziom sprzedaży. Jak zatem ułożyć przekąski słone i słodkie, by zachęcić klientów do zakupu?

Właściwa ekspozycja powinna być uzależniona od potrzeby zakupowej. Kto najczęściej kupuje przekąski słone i słodkie? Przeważnie młodzież, studenci – ale nie jest to regułą. Po przekąski słone wiele osób sięga jako np. dodatek do piwa. Dlatego główna ekspozycja tych artykułów powinna sąsiadować z działem alkoholi. Warto przy tym pamiętać o sezonowości, świętach i okazjach (np. okres grillowy, głośne wydarzenia sportowe, andrzejki czy sylwester). Zarówno przekąski słone, jak i słodkie to produkty impulsowe - ich zakup często nie jest planowany. Dlatego warto zadbać o dodatkowe ekspozycje w tzw. handlowych strefach sali sprzedaży. Przekąski można także ułożyć w zasięgu kasy (np. batony Snickers, Twix, wafle, orzeszki słone etc.) i proponować je klientom w ramach aktywnej sprzedaży.

Jak najlepiej wyeksponować napoje na półkach sklepowych?

Napoje, niezależnie od sezonu, powinny być wyeksponowane w łatwo dostępnym miejscu. W miesiącach wiosenno-letnich najlepiej sprzedawane grupy i rodzaje opakowań należy eksponować w lodówkach. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto zastosować planogramy oferowane przez sieci handlowe.
W sklepach, gdzie do dyspozycji klienta są wyłącznie koszyki, napoje należy eksponować bliżej kasy (ze względu na dużą wagę produktów, które dodatkowo często kupowane są w wielopakach). W sąsiedztwie napojów powinny znaleźć się alkohole, przekąski słone lub ciastka i słodycze. Koniecznie należy rozdzielić produkty ze względu na rodzaj opakowania (puszka, butelka - szkło, butelka pet, karton). Produkty cięższe powinny być ustawione na najniższych półkach, a lżejsze na wyższych.
Ekspozycja nowości, szczególnie tych reklamowanych w TV oraz asortymentu będącego aktualnie w promocji powinna być masywniejsza. Warto zastosować także dodatkowe ekspozycje nie tylko dla wyżej wymienionych produktów, ale również napojów o największej rozpoznawalności marki oraz najlepszej rotacji.

 


Zapraszamy na platformę edukacyjną AUE www.akademiaeurocash.com.pl
Aby uzyskać dostęp do platformy skontaktuj się z infolinią AUE (502 004 024) lub napisz emaila (kontakt@akademiaeurocash.com.pl)

powrót do aktualności