Sprzedaż wina w okresie letnim. Jakie są preferencje konsumentów?

27.06.2022

Sprzedaż napojów alkoholowych w Polsce cechuje się dużą sezonowością, a wśród nich, najbardziej sezonową kategorią jest wino musujące. Polacy coraz śmielej odkrywają różnorodne style wina i podążają za światowymi trendami. Przykładem może być tutaj właśnie moda na bąbelki, czy wzrost spożycia win różowych, a także zainteresowanie wyrobami ekologicznymi. Dowiedz się, czego poszukują w Twoim sklepie konsumenci latem!

Sposobów na ograniczenie kosztów stałych jest kilka. Najważniejsze i najskuteczniejsze z nich można podsumować w 5 krokach:

Prosecco hitem sezonu letniego

Od kilku lat notuje się na polskim rynku duży wzrost sprzedaży w segmencie win musujących, pośród których znaczącym gatunkiem stało się prosecco – już w 2017 roku odnotowało 40% wzrost sprzedaży w porównaniu do roku poprzedniego. Jego popularność wynika z faktu, że konsumenci poszukują przyjemnych win na każdą okazję, a jednocześnie cenią sobie jakość i doskonały smak.

WINA MUSUJĄCE

Coraz łatwiej jest znaleźć smaczne wina musujące na każdą kieszeń. Ich spożycie nie wiąże się już tylko z wielkimi okazjami – są traktowane jako lekkie i niezobowiązujące trunki chłodzące w sezonie wiosennym i letnim. Wina musujące, takie jak włoskie prosecco, czy hiszpańska cava doskonale sprawdzają się jako schłodzony aperitif  lub baza dla pysznych, orzeźwiających koktajli.

Orzeźwiające wina na słoneczne dni

Latem konsumenci sięgają po wina spokojne, które dopełniają długo wyczekiwane przez nich chwile beztroski, które orzeźwiają i pobudzają. W upalne dni będą to trunki, które mogą towarzyszyć aktywności na świeżym powietrzu: w weekendy ludzie chętnie wyjeżdżają za miasto, organizują pikniki i wieczorne grille – a także harmonijnie łączą się z prostymi wakacyjnymi daniami: potrawami z grilla, rybami oraz owocami.

Istotnym czynnikiem jest tutaj również niewygórowana cena, a także praktyczność – wina z zakrętką łatwiej jest otworzyć i przechowywać.

 

Sposoby na ochłodę

Najczęściej wybieramy wina o owocowych nutach i wyraźnej kwasowości, które gaszą pragnienie, mają niższą zawartość alkoholu i świetnie smakują schłodzone. Jednym z popularnych sposobów na ochłodę są tzw. szprycery na bazie różowego bądź białego wina z zimną wodą gazowaną, lodem i owocami.

LEKKIE BIAŁE I RÓŻOWE WINA

Kluczem do letniego orzeźwienia są zatem dla polskiego konsumenta lekkie i świeże białe oraz różowe wina, a także „zielone” vinho verde – portugalskie wino, które charakteryzuje niższa zawartość alkoholu i efekt delikatnego musowania. W letnie dni największą popularnością cieszą się szczepy sauvignon blanc, chardonnay, gewurztraminer, czy riesling, a także wina aromatyczne, takie jak muscat, które podczas upałów z powodzeniem mogą zastąpić deser.

Czerwone wino na każdą okazję

W gorące dni najchętniej sięgamy po schłodzone wina białe, jednak nie zapominajmy o szczególnie lubianej przez Polaków okazji, z którą wiąże się czerwone wino. Tak, oczywiście chodzi o grilla. Warto mieć w swojej ofercie niezbyt skomplikowane czerwone wina, które pasują do treściwych mięsnych kąsków. Najlepiej sprawdzą się tutaj wina np. ze szczepów merlot, syrah, czy rioja. Niegdyś zupełnie zdominowane przez piwo grillowanie stało się bardziej demokratyczne, dzięki czemu ma  nowych zwolenników – miłośników wina!

Zapraszamy na platformę edukacyjną AUE www.akademiaeurocash.com.pl
Aby uzyskać dostęp do platformy skontaktuj się z infolinią AUE (502 004 024) lub napisz (kontakt@akademiaeurocash.com.pl)

powrót do aktualności